PAH TESTİ

(PAH)Polisiklik aromatik hidrokarbonlar, organik bileşiklerin eksik yanması ile meydana gelen, zehirlenme ve kansere sebebiyet veren organik bileşiklerdir. Endüstriyel atıklar, zirai ilaçlar, sigara dumanı ve baca gazları gibi zararlı bileşenler çevreye yayılmakta ve su, hava, toprak hatta gıdalara karışmaktadır. Bu sebeple insan sağlığını tehdit eden önemli kirleticilerin başında gelmektedir. PAH (Polisiklik aromatik hidrokarbonlar)’lar üzerinde yapılan araştırmalarda insan vücuduna girerek DNA üzerinde bozulma ve mutasyonlara sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

 

PAH’ların gıda maddelerine bulaşmasına iki sebep bulunmaktadır. Bunlardan biri kirletici çevresel faktörlerdir . Diğer etken ise gıdalar hazırlanırken uygulanan pişirme işlemleridir.

 

Benzopiren, en çok bilinen PAH bileşiğidir. Gıdalarda bu maddenin bulunması, kanserojen etkiler yaratmaktadır.

 

Sanayi üretimi yapılan bölgelerde, kirli hava bileşenlerinin bitkisel ürünlerde birikimi ile tahıl, sebze ve meyvelerde PAH’lar ortaya çıkmaktadır. Bitkilerin çürümeleri ile de bazı PAH bileşikleri oluşmaktadır.

 

PAH’lar canlıların yağ dokularında senelerce kalmakta, stres ve açlığa maruz kalınca kana geçmekte ve yıllar sonra bile etkilerini sürdürmektelerdir. Yapılan bilimsel araştırmalarda PAH’ların insanlarda akciğer, cilt ve mesane kanserlerine neden oldukları kanıtlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi, gıda maddelerinde bulunan PAH’ların limitlerini belirlemiş ve belirlenen limitler üzerindeki ürünleri yasaklamıştır.

 

Barbekü veya mangal kömüründe pişirilen gıdalarda dumanlanma ve kızartma esnasında PAH’lar oluşmaktadır. 400 derecenin altında PAH bileşenlerinin oluşumu düşük seviyededir. Sıcaklık yükseldikçe PAH oluşumu da artış göstermektedir. Ayrıca etler pişirilirken ateşe 10 cm’den daha fazla yaklaştırılırsa PAH oluşumu artmaktadır.

 

Kimyasal testler kapsamında PAH (Polisiklik aromatik hidrokarbonlar) belirleme testleri uluslararası yayınlanan standartlara uygun olarak yapılmaktadır.

Bu Hizmetimiz İle İlgili Fiyat Teklifi Almak İçin Tıklayınız.