EAC sertifikası

Bu uygulama hali hazırda Rusya FederasyonuKırgızistanKazakistan, Belarus Ermenistan  için yürürlüktedir.

EAC (Gümrük Birliği Sertifikası )Belgesi Nedir?

EAC Belgesi Nedir ? Hangi Ülkelerde Geçerlidir?  Nasıl Alınır?

 (Gümrük Birliği Sertifikası)EAC Belgesi Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonu tarafından 293 Sayı ve 25.12.2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan Sertifikalar Teknik Regülâsyonlar kapsamında yasallaştı ve 15.02.2013’ten itibaren uygulanmaya başlandı.

EAC Belgesi ve EAC işareti için daha detaylı bilgiye Wikipedia sayfasında ulaşabilirsiniz.

EAC Belgesi ; Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan tarafından temelleri atılan ve 2015 yılında Ermenistan ve Kırgızistan ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği topluluğunun ülke pazarlarına arz edilecek  ürünlerin teknik düzenleme ve standartlara uygunluğu gösteren işaret ve belgedir.

TR CU EAC (Gümrük Birliği Sertifikasyonu) eski daha önce mevzuatta olan GOST Sisteminin yerini almıştır.
EAC sertifikası; Gümrük Birliği ülkelerince ülkeye sokulan ürünlerin yürürlükteki yasa ve Teknik Düzenlemelere uygun olduğunun teyit edilmesi anlamına gelmektedir. EAC sertifikası belli sayıda bir ürün için, parti sisteminde ya da 1, 3, 5 yıllık periyotlarda düzenlenmektedir.

EAC Belgesi  için ürün testi ve üretim alanı ziyaret gerekebilmektedir. Test raporları sertifika ile birlikte teslim edilir. Ayrıca, belgelendirme süresince  verilen tüm belge ve raporlar Gümrük Birliği veritabanına girilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın doğrulaması ve içeriği herkes tarafından görülebilmektedir.

Doğası gereği bir veya birden fazla teknik düzenlemeye giren ürünler, piyasaya arz edilmeden EAC işaretiyle işaretlenmelidir. İlgili tüm teknik düzenlemeler irdelenmelidir.

Bir ürünü imal eden üretici, üretim sırasında uygulamakla yükümlü oldukları teknik düzenlemelerden sorumludur.

Ürün sadece piyasaya sürülebilir ve mevcut olan tüm teknik düzenlemelerin hükümlerine uyduğu takdirde hizmete sunulabilir ve uygunluk değerlendirmesinin ilgili tüm teknik düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirilmesi sağlanmış olur.

Üretici, EAC işaretini ürüne iliştirmelidir.

 

 

Bu Hizmetimiz İle İlgili Fiyat Teklifi Almak İçin Tıklayınız.

 

 

Anahtar Kelimeler; EAC Belgesi; EAC Sertifikası; EAC Deklarasyonu; Rusya Gümrük Birliği Belgesi; Gost Belgesi;