TS EN 60204-1 Makinalarda  Elektriksel güvenlik LVD Testleri

TS EN 60204-1 Standardı, makinalara ait elektrik, elektronik ve programlanabilir elektronik donanımlarının ve sistemlerinin test kriterlerini belirtmektedir.

Elektrik enerjisi ile çalışan makineler, elektrikle ilgili doğabilecek tüm riskler önlenebilecek şekilde tasarlanmalı, donatılmalı ve yapılandırılmalıdır. En yaygın elektrik kaynaklı tehlike, kullanıcının elektrik akımına kapılmasıdır. Elektrik akımları, ısı etkisine neden olabilir ve kas ve sinir sisteminde onarılamaz etkilere sebep olabilir. Aşırı yük, ark atması ya da statik boşalma yangına sebep olabilir.

Belirtilen bu standart, alçak gerilim yönetmeliği (LVD) gereği, 50-1000V arası AC ve 75-1500V arası DC anma gerilim değerlerinde, elektriksel teçhizatı içeren ürünlere standardın istediği güvenlik deneylerinin yapılması kriteridir.

 

Makinelerde Dielektrik Dayanım Testi

Makinenin elektrik tertibarı, PELV veya altındaki bir gerilimle çalışması planlanan devreler ve koruyucu bağlantı devresi dışında, tüm devrelerin iletkenleri arasına 1 saniye süre ile maruz bırakılan, 50/60 Hz 1000 VAC’ lik gerilime mukavemet göstermeldir. Dielektrik dayanımı testi bu dayanımı ölçer.

 

Makinelerde Yalıtım Direnci Testi

Güç devreleri, makinenin normal kullanımda akım taşıyan bölümleri, tehlikeli voltaj altındaki kısımlar- komponentler ile koruyucu bağlantı devresi arasindaki direnç 500V D.A altında çıkar. Yalıtım direnci 1M Ohm’un altında olmamalıdır.

Makinelerde Toprak Devamlılığı Testi

Toprak devamlılığı deneyi, makine üzerinde bulunan koruyucu topraklama tertibatının güvenilirliğini kontrol eder. Makinenin toprak devamlılığı direnci 12Voltluk bir akım kaynağından gelen, 50 /60 Hz deki 10 A akım enjeksiyonuyla doğruluğu kontrol edilir. Testler PE bağlantı ucu ile koruyucu bağlantı devresinin kısımları olan farklı noktalar arasında uygulanır..